Rádio
Zapnout Megarádio
Reklama

674
Facebook
Sdílejte nás
Tweet
©
2007 MEGADETH.CZ
Webmaster . Milan Dotlačil a Kropis
Moderátor . Kropis

Rozhovor: 3/2/12 David Ellefson

Komentáře: 0 • Autor: Kropis • 04.05.12 - 16:42 Rozhovor: 3/2/12 David Ellefson


Prosím představ se čtenářům.
David Ellefson, baskytarista z Megadeth.

Jak si se stal členem Megadeth?
Potkal jsem Dave Mustainea v červnu 1983, týden po mém přestěhování z Minnesoty do Los Angeles. Nastěhoval jsem se do pokoje přímo nad něj v Hollywoodu. Právě jsem dodělal střední školu a začínal jsem další fázi svého života, v naději, že založím nebo se připojím do nové kapely v LA. O pár dní později jsem já a Dave společně jamovali na jeho novém po-Metallicovském materiálu a kapela byla od té doby založena velice rychle.

Prosím tě řekneš mi příběh o každé desce?

"Killing is my Business… and Business is good!"To bylo opravdu syrové album. Měli jsme velké naděje a očekávání z tohoto alba, ale protože to bylo nezávislé nahrávací studio, tak jsme měli málo času nebo peněz k udělání toho, v co jsme doufali. Naštěstí, jsme ho získali zpět a zremixovali/remasterovali ho v roce 2001 také se správným obalem.

"Peace Sells… but Who's Buying?"Tato deska byla původně nahraná pro vydání v našem prvním nahrávacím studiu Combat Records, ale byla převzatá Capitol Records na začátku roku 1986. Byla zremixovaná a vydaná později téhož roku a Capitol Records se stali naším domovem pro dalších několik desek až do roku 2001. Deska má jednoznačně temnou a hrozivou atmosféru.

"So Far, So Good… So What!"Toto bylo zábavné a hlučné album a změna v sestavě byla v určitém způsobu povzbuzující. Bylo to první album, na kterém jsem začal skládat pro kapelu a byla to pro mě a pro Davea skvělá zkušenost začít pracovat jako spolu-skladatelé. Vzpomínám si, že během nahrávání alba v LA bylo obrovské zemětřesení, bylo to opravdu děsivé… první, které jsem kdy zažil. Zlatý hřeb pro mě byl, když přišel Steve Jones ze Sex Pistols a nahrál kytaru na "Anarchy in the U. K." Měl skvělé příběhy a jako fanoušek pistolí jsem byl tak nadšený, že hraje na našem albu.

"Rust in Peace"Toto album bylo napsáno v nejtemnějších dnech kariéry kapely, kvůli změnám sestavy, změnám managementu a určitě užívání drog. Naštěstí po temnotě přišel nový úsvit, který přinesl silnou sestavu se skvělou chemií a spoustu úspěšných alba v následujících letech. Byl to také vrchol thrash metalu s turné "Clash of the Titans" v Evropě a USA v roce 1990 respektive 1991.

"Countdown to Extinction"


Stále moje nejoblíbenější album naší kariéry. Byl to tak skvělý čas bratrství, všichni dohromady psali songy a opravdu se rozvíjelo charisma a osobnosti s kapelou. Píseň po písni ty songy září a pro mě stále znějí nadčasově.

"Youthanasia"Toto období kapely mi také přináší dobré vzpomínky. Bylo tu silné hudební kamarádství s kapelou a přestěhování do Arizony nám pomohlo ukončit předchozí atmosféru žití a práce v Los Angeles, město, které je v mnoha ohledech pravý opak všeho za čím Megadeth stáli.

"Cryptic Writings"Další "Countdown" pro mě bylo pravděpodobně hudebně nejvíc povzbuzující a vzrušující album v kapele. Byl tu nový optimismus v kapele a nový management, který byl velice zaměřený na pomoc vybojovat novou budoucnost pro Megadeth. Plus to byla naše první deska, kterou jsme udělali v Nashvilleu a to byl opravdový budíček, protože v té době se rozšiřovala country hudba. Ironicky jsme získali velký respekt od města a to je notoricky známé hudebníky. Myslím, že to bylo díky naší vlastní hudební statečnosti a čestností práce s Dann Huffem, který má úžasnou reputaci v hudebním průmyslu s jeho vlastní hrou na kytaru a nové producentské dobrodružství. Pro toto album jsme byli na turné přes 18 měsíců. Půlka až konec 90. let nebyla příliš velká oblíbenost thrash metalu se vší tou hudbou grunge, který byl během této dekády hodně v módě. Nicméně albu se opravdu dařilo a vyneslo kapelu na špici v USA, navzdory mnoha překážek žánru, které trápily mnoho našich současníků thrash metalu během těchto let.

"Risk"Právě jsme se vrátili z masivně úspěšného 18 -ti měsíčního turné s "Cryptic Writing" a optimismus byl zpočátku docela dobrý pro další album. Nicméně věci začali hýbat s naším managementem a mainstreamovým očekáváním od alba. Přesto si myslím, že jsme udělali dobré album, i když mainstreamový styl desky se ukázal být trochu mimo rozsah pro některé z dlouhodobých thrashových fanoušků.

"The World needs a Hero"I když to nebylo jedno z našich komerčně nejúspěšnějších alb, má to mnohem lepší atmosféru "kapely", obzvláště po předchozím albu "Risk".

"Th1rt3en"

[tento obrázek už neexistuje]

Toto bylo pravděpodobně nejzábavnější album, které jsem kdy udělal s kapelou. Atmosféra byla skvělá, a protože jsme měli tak omezený čas pro nahrání, s následným obrovským turné, byl to opravdový závazek dokončit album. Ta naléhavost zařídila jedno z našich lepších alb k dnešku!

Jaké album Megadeth se nejlépe nahrávalo? A proč?
"Th1rt3en" byla fantastická. Myslím, že to bylo díky metodě psaní a nahrávání. Producent Johnny K a já jsme hráli několik způsobů songů od začátku do konce, což nám dalo spoustu možností pro basové linky. Měl jsem čas opravdu pracovat se songy k vytvoření různých částí, to mám radši, když nahrávám, než když jsem omezený pouze v jedné možnosti.

Jaké je tvé oblíbené místo k hraní? A proč?
Každé místo je unikátní. Určitě jsem se už před lety zamiloval do Jižní Ameriky a Japonska. Evropa je také jeden z mých oblíbených kontinentů v současné době. Víc než jednu konkrétní zemi mám rád, když jako cestující hudebníci získáváme zkušenost ze všech!

Na jaký moment v Megadeth jsi nejhrdější?
Těch pár posledních let bylo skvělých. Myslím, že když se ve spoustě směrech uzavřel kruh a mít nová bratrství jako přátelství a hudební partnerství je něco za co můžu být vděčný.

Máš pocit, že by jednoho dne měli být Megadeth v Rock'N'Rollové síni slávy?
Je to možné. Moje BC Rich baskytara z období "Peace Sells" byla věnována a je tu právě teď, takže se zde vyskytujeme.

Opustil si Megadeth v roce 2002. Proč si opustil kapelu, kterou si pomohl zformovat v roce 1983?
Kapela skončila v roce 2002 kvůli zranění ruky Davea.

Co si dělal během doby mimo Megadeth?
Založil jsem a připojil se do několika kapel, šel jsem studovat a udělal několik dalších věcí v jiných sektorech hudebního průmyslu. Byly to skvělé roky pro moje dospění jako člověk a hudebník.

Řekni mi něco o každé z kapel.

F5Po rozpadu Megadeth v roce 2002 jsem už neměl nikdy v životě úmysl dát dohromady jinou kapelu. Nicméně po několika producentských a skladatelských možnostech toho roku vznikla v roce 2003 kapela F5. Kapela pro mě byla osvěžující změna a vlastně jedno z nejpovzbuzujících období mého života pokud jde o otevírání mých zaplavených bran k psaní songů.

Killing MachineTato příležitost se ke mně dostala přes bubeníka John Dettea a zpěváka James Rivera. Znal jsem Jamese z jeho dní v Helstar, když otevírali pro Megadeth v 80. letech a produkoval jsem pro ně EP v roce 1993. Miloval jsem ty písně na album a kapela měla skvělou nahrávací sestavu včetně Juan Garcia, kterého jsem znal z roku 1983, když byl v kapele jménem Abbatoir, která hrála na prvních koncertech Megadeth v San Franciscu v roce 1984. Nikdy jsme s touto kapelou nejeli na turné, byl to spíše projekt na album s metalovými veterány.

Temple of BrutalityPeter Scheithauer byl skladatel materiálu pro Killing Machine, ale předtím, než jsme to album začali nahrávat, chtěl udělat album Temple of Brutality. Myslím, že Peter cítil, že TOB byl více thrash a lépe se přizpůsobil metalové scéně v daném období. Jednou jsme nahrávali ve studiu Fort Myers (Florida) a totálně jsme to tam odrovnali a nemohl jsem se dočkat, až vyrazíme s kapelou na turné. Následující rok jsme udělali nějaké koncerty a kapela byla na živo nářez… skvělý thrash s punkovým přístupem.

AvianAvian vznikl, když jsem produkoval jeden song pro skladatele Yan Leviathan v Salt Mine Studiu v Mese (Arizona) blízko mého domova v roce 2003. Od té chvíle chtěl Yan udělat dlouhohrající album. Takže jsem mu pomohl ho produkovat, dovedl jsem většinu hudebníků a hrál jsem pro něj na albu na baskytaru. Také to vedlo ke spolupráci se zakladatelem Balance of power, zpěvákem Lance Kingem, který zpíval na albu a byl schopný pomoci s produkcí, když jsem byl zaneprázdněný s F5 následující rok.

Co zapříčinilo tvůj návrat do Megadeth v roce 2010?
Byl správný čas. Dave a já jsme si o všem promluvili a konečně se pro nás všechno vyřešilo.

Jaké to bylo znovu nahrávat s Dave Mustainem a Megadeth?
Byla to opravdu zábava a nahrávání od mého návratu bylo jedno z nejkreativnějších a nejproduktivnějších, jaké jsme spolu dělali.

Jaké byly koncerty Big4?
Jsou fantastické!!! Je to takový velký návrat domů pro nás a všechny naše fanoušky.

Myslel sis někdy, že by se dala Big4 dohromady?
Myslím, že jsme všichni doufali, že se to stane, ale když se to skutečně stalo, byla to bomba.

Myslíž, že Big4 vyrazí na turné?
Nejsem si jistý, jestli bude turné pro USA, ale 5 koncertů, které jsme udělali v Evropě loni v červnu, bylo trochu jako turné. Myslím, že zbytek světa trpělivě očekává, že to přijde k jejím břehům. Můžeme doufat, že se tak stane…

Co by si rád řekl na závěr?
Mrkněte na nové album Megadeth "Th1rt3en"… potom se uvidíme na turné.