Rádio
Zapnout Megarádio
Reklama

404
Facebook
Sdílejte nás
Tweet
©
2007 MEGADETH.CZ
Webmaster . Milan Dotlačil a Kropis
Moderátor . Kropis

Rozhovor: 24/10/11 David Ellefson

Komentáře: 0 • Autor: Kropis • 10.11.11 - 20:41 Rozhovor: 24/10/11 David Ellefson
[tento obrázek už bohužel neexistuje]


Nadcházející CD Megadeth, TH1RT3EN, je pro baskytaristu Davida Ellefsona první s kapelou od jeho odchodu v roce 2002 po vydání alba The World needs a Hero. Nové album je kombinace thrashe a hard rocku, a umožňuje mu demonstrovat jeho cit a styl, díky kterému se stal jedním z nejrespektovanějších baskytaristů na metalové scéně. Získali jsme od něj odpovědi, co si myslí o novém albu, o současné sestavě a další.

(Toto je třetí část rozhovoru s jednotlivými členy kapely k vydání alba TH1RT3EN 1. listopadu)

Máš pocit, když si byl 8 let mimo Megadeth a hrál si v jiných projektech, že to z tebe udělalo lepšího basistu?
Jasně, bez pochyby. Do značné míry, jsem začal téměř jako usedlý hudebník, protože jsem neměl žádné jiné aktivity. To se změnilo, jednoho dne Megadeth skončili, a to byl ten katapult, který mě dostal do jiných sítí a přitáhl mě k jiným muzikantům a začal jsem mít jiné hudební zkušenosti. Myslím tím, s vyjímkou Megadeth,že žádná z těchto věcí není myšlena navždy. A dokonce s Megadeth, v jednom bodě, když jsme se dostali do našich rockových křesel a vozíčků, jsme nebyli schopní hrát nic jiného. Do určité míry, pro mě, hudba je něco co se musí užívat. To proto jsme nikdy neodešli a nedělali normální denní práci, prostě si užíváme hraní na naše kytary. To, že jsem získal spoustu různých hudebních zkušeností za posledních 10 let, je jedna z nejlepších věcí jakou jsem měl příležitost udělat.

Měla tvá vyzrálost, kterou si získal z určité vzdálenosti od kapely nějaký význam na tvoření Třináctky?
No, dívám se na to tak, že jsem zde, abych byl ten nejlepší baskytarista jaký můžu, bez ohledu na to, kdo píše songy. Všichni jsme nadhodili spoustu nápadů, jak textové tak hudební, přinesli jsme různé nápady na stůl. Už vím z práce s Daveem, že existuje bod který, když chce udělat svůj song, chce udělat svůj song a drží se této cesty. Zkrátka a dobře, můj názor je, chceš mít pravdu nebo chceš být šťastný? A daleko radši budu šťastný ve svém životě, než vždycky zkoušet něco prokazovat. To je ta úroveň vyzrálosti, kterou si myslím máme všichni. Něco ve smyslu, pojďme udělat co nejlepší riffy, nejlepší songy a pak je dáme všichni dohromady a ukážem si v nich ty nejlepší části, protože to je to, co dělá pravé Megadeth album, když každý na něm může udělat to nejlepší.

Je to těžké vyvolat ten vztek, který tak naplňuje thrash metal, v tuto chvíli tvé kariéry?
Víš, myslím si, že tahle část je navždy v nás, a vždycky byla. Myslím si, že ta deziluze vzniká, "když si vezmu nějaký drogy nebo se napiju, budu naštvanější." Pravda je taková,my jsme byli naštvaní kdykoliv, díky tomu jsme brali drogy a chlastali. Dáš pryč drogy a chlast, a vztek stále přichází. To je to co lidé slyšeli na albu R.I.P. , protože to bylo první album, které jsme nahráli úplně střízliví. Takže slyšíš všechny ty nadávky, to bylo tak nějak v nás, když jsme přišli s touto nahrávkou. A po všech těch letech, začínáš sezonu a stáváš se veteránem ve svém řemesle a mnohem pohodlněji přijímáš šance a zkoušíš různé věci, protože nechceš zůstat tím 21-ceti letým celý život, stárneš. A výsledek tvé hudby je odraz tvého života namísto toho zkoušet žít podle odrazu tvé hudby.

Jak pociťuješ srovnání Třináctky naproti klasickým albům jako R.I.P. pokud jde o tvé hraní?
Řekl bych, že jsem hodně spokojený s mým hraním na albu. To co slyšíš, je thrash metal blízký nahrávkám, které můžeš slyšet vždy na deskách Megadeth, ale taky jsem získal spoustu zkušeností, když jsem byl pryč z Megadeth, když jsem pracoval s mnoha jinými kapelami, skladateli, producenty, muzikanty, kteří vyvinuli a povýšili moje hraní do tolika různých způsobů. To je pravděpodobně důvod, proč jsem byl schopný přijít a udělat celou desku ve třech dnech, protože jsem s tímto měl za ty roky spoustu zkušeností. Pro mě je baskytara velmi těsně svázaná s bicími a kytarami a přesto je to velmi osvobozené o spoustu jiných metod, které nebyly k slyšení na předchozích deskách. Jde o jakýsi druh zjednodušení - prostě jednoduchý progresivní charakter (Smích).

Co bys řekl o současné sestavě Megadeth ve srovnání s předchozími sestavami s kterými si hrál?
No, asi to, co řekl Johnny K (producent 13) o Chrisu Broderickovi, "je velice schopný zahrát cokoliv, co od něj potřebujeme hrát" , což je pravda. Takový typ hráče Chris je. On je velmi - Chris trénuje 8 hodin denně, jeho schopnosti jsou skvělé a Chris je člověk, který pracuje pod opravdu dobrým vedením. Shawn Drover je asi nejlepší kamarád Megadeth jaký mohl být, protože i přesto, že nebyl součástí kapely od začátku, dokáže rozdýchat Megadeth. Opravdu dobře rozumí, co je jádrem Megadeth a její hudby. A myslím, že Dave, který mě vzal zpět jako pravou ruku, věděl, že má pod sebou solidní kapelu a nemusel se stresovat tím někoho převychovávat nebo vzdělávat nebo učit jak hrát jeho muziku. Věděl, že cokoliv napsal, my budeme schopní zahrát. A to si myslím byl hlavní zdroj stresu v Daveově hlavě a proto se stal celý projekt uvolněný a jako výsledek jsme byli schopní udělat album za 10 týdnů.

Jsi šťastný kým si ve svém životě a s Megadeth jako kapelou?
Jsem. Jsem nadšený a velice vděčný, že nám byla společně dána druhá šance, hlavně mezi mnou a Daveem. Je to zkušenost, ze které jsem nadšený, můžeme nabít zbraně a jít do toho všeho společně znovu. Fanoušci jsou z toho nadšení také, a pro mě osobně , v mém vlastním životě jsem šťastný, mám rodinu. Mám ženu, která mě podporuje - je to neobvyklé, aby žena chtěla svého starého muže zpátky v rock'n'rollové kapele. Většinu žen co znám - milují muže, kteří jsou v rock'n'rollových kapelách do té doby, než se spolu spojí. Moje žena mě teď velice podporuje. Ona je vlastně ta, kdo mi dodal odvahu jít do toho znovu a pracovat společně s Daveem, takže když máte doma tento druh podpory, dělá to život na cestách a na podiu o hodně snažší. O jednu věc méně, o kterou se musím starat a můžu se koncentrovat na to, kde jsem v současné chvíli.